FESTIVAL
NĚMECKY MLUVENÝCH
FILMŮ
FESTIVAL
DEUTSCHSPRACHIGER
FILME
OZVĚNY ONLINE
15.–24.11.
Karel May (německy Karl May) (1842 – 1912) je dodnes jedním z nejúspěšnějších spisovatelů německého jazyka. Jeho díla byla přeložena přibližně do 40 jazyků. Celosvětový náklad jeho knih je odhadován na 200 milionů výtisků. Karel May se proslavil zejména svými dobrodružnými romány, které se odehrávají na Divokém západě Severní Ameriky nebo v Orientu, a hrdinskými postavami, které vytvořil, jako jsou Vinnetou, Old Shatterhand a Kara ben Nemsí. Jeho knihy, takzvané „mayovky“, si získaly oblibu u mnoha generací většinou mladých čtenářů. Také filmy vytvořené v 60. letech podle děl Karla Maye nadchly miliony diváků i mimo německý jazykový prostor. Z těchto filmů se staly skutečné „trháky“, promítaly se ve více než 60 zemích po celém světě a byly prvním mezinárodním úspěchem německého filmového průmyslu po druhé světové válce.
Knihy spisovatele Karla Maye, který pocházel ze sousedního Saska, ale i filmy natočené podle těchto knih měly a dodnes mají v Česku početnou skupinu fanoušků. Od 60. let se zfilmované mayovky po dobu více než dvaceti let opakovaně promítaly v kinech tehdejšího Československa a později se opakovaně s velkým úspěchem vysílaly také v televizi. Vzhledem k tomu, že Karel May byl ve východním Německu až do 80. let minulého století politicky odmítán, cestovaly tisíce východních Němců v 60. a 70. letech za hranice do sousedního Československa, aby mohly Vinnetouova a Old Shatterhandova dobrodružství vidět na filmovém plátně. V přímé reakci na tuto skutečnost se v roce 1966, kdy vrcholila vlna filmů podle Karla Maye, začaly v NDR natáčet vlastní filmové westerny. Přes patnáct let byla série filmových westernů z východoněmeckých filmových studií DEFA obrovským kasovním trhákem ve východoevropských kinech a herec Goiko Mitič, který hrál ve všech těchto filmech hlavní roli Vinnetoua, se stal filmovou hvězdou.
Zatímco západoněmecké mayovky se podle knih Karla Maye orientují většinou jen velmi vágně, ale zato úchvatnými obrazy a vysoce emotivním hudebním podkresem reprodukují pohádkovost Mayových superhrdinů, pokusili se v NDR o novou interpretaci westernu, která byla výrazně ovlivněna tehdy vládnoucí politickou ideologií.
V rámci letošního festivalového programu budou promítnuty dva z nejúspěšnějších filmů filmové vlny Karla Maye – Vinnetou (Winnetou 1. Teil), který se ještě velmi silně orientuje podle románu Karla Maye, a Vinnetou - Rudý gentleman (Winnetou 2. Teil), kterým začíná značné odchylování od literární předlohy. Proti nim je postaven film Synové Velké medvědice (Die Söhne der großen Bärin), který vznikl v roce 1966 jako první z řady filmových westernů z východoněmeckých studií DEFA, a loutkový film Stopa vede ke Stříbrnému jezeru (Die Spur führt zum Silbersee), který pochází z roku 1990 rovněž z produkce DEFA a který se velmi detailně orientuje podle knižní předlohy.
VIDEO: Karl May - rozhovory v ulicích
Článek: Proč knihy Karla Maye u Němců tak bodují
Článek: Karl May - "Trestné" výpravy do Prahy
Článek: České inspirace Karla Maye